Trening z tarczami lub workiem

Kilka lat temu, gdy kurier dostarczył mi do domu worek treningowy zapytał co trenuję. Gdy odpowiedziałem, zrobił zdziwioną minę jakbym powiedział, że chodzi o taniec i spytał „to w kung fu używa się worków?”
No cóż, pewnie są miejsca gdzie się nie trenuje z tarczami czy workiem, nie robi się zadaniówek i wolnej walki. Wtedy trening bardziej ma charakter mocnego treningu wytrzymałościowego i gimnastycznego. Jeśli komuś to odpowiada….to spoko.
Dla mnie jednak trening bez używania takich elementów jak worek czy tarcze jest dużo uboższy. Nawet jeśli trenujący nie chcą robić sparingów i nie traktują zajęć jako element samoobrony to mimo wszystko uderzanie w cel ma bardzo wiele pozytywnych aspektów:

1. wyczucie siły – możemy poczuć jak mocno uderzamy

2. precyzja – uderzając mocno w tarczę łatwiej wytrenować precyzję niż przy uderzeniach w powietrze. Dodatkowo widzimy od razu czy nasze ciosy są bardziej pchane czy uderzane.

3. technika – uderzenie w coś twardego wymusza odpowiednie ułożenie ciała ( zamknięta pięść, prosty nadgarstek, odpowiednio ułożona stopa, dobra pozycja itd. ) Tutaj każde błędy techniczne owocują mniejszymi, lub większymi bólami.

4. przyzwyczajenie do bólu – uderzając w twardą powierzchnię przyzwyczajamy/hartujemy swoje ciało do kontaktu. Dzięki temu, w razie obrony na ulicy przed napastnikiem, mamy mniejszą szansę na kontuzję. Będąc też przyzwyczajonym do bólu spowodowanego uderzaniem nie będziemy tak łatwo ograniczać siły kolejnych ciosów.

5. wyładowanie stresu – mocne obijanie worka jest chyba jednym z fajniejszych sposobów na rozładowanie złych emocji. Po porządnej pracy z workiem czy tarczą następuje błogi spokój 🙂

6. wytrzymałość – można zarówno cały trening poświęcić na mocną pracę z workiem albo dobić się po innych ćwiczeniach. W obu przypadkach efekt jest murowany

7. piękne ciało 🙂 – mocno pracując na worku czy tarczach uruchamiamy do pracy wiele grup mięśni. To nie jest tak, że kopie tylko noga a uderza sama ręka. Dzięki częstym takim treningom można naprawdę dobrze zbudować silne mięśnie oraz spalić zbędne kilogramy

Jak widać powodów jest naprawdę dużo i każdy by coś znalazł dla siebie. Jest to więc nie tylko dla tych, którzy chcą walczyć w ringu ale dla każdego kto chce utrzymywać się w dobrej formie. Dlatego polecam taki rodzaj treningu!
ps. a to że taki trening jest naprawdę fajny widać pod poniższym linkiem:

pozdrawiam
Si Fu Sławomir Chmielewski