HUNG GAR KUEN – SPECYFIKA STYLU

Hung Gar ( pięść rodziny Hung ) jest tradycyjnym stylem wywodzącym się z południowego klasztoru Shaolin a co za tym idzie cechują go przede wszystkim twarde bloki, mocne uderzenia i mocno zakorzenione pozycje. Zawiera wiele form ręcznych, form z bronią oraz co jest rzadkością, wiele form podwójnych. Jako jeden z nielicznych stylów przez lata przetrwał w prawie niezmienionej formie. Kolejni mistrzowie oczywiście wprowadzali nowe techniki jednak robili to nie zastępując innych, a wzbogacając system.

Podstawę systemu stanowią techniki pięciu zwierząt ( tygrys, żuraw, lampart, wąż, smok ), pięciu elementów ( ziemia, drewno, ogień, woda, metal ) oraz ćwiczeń Chi Kung. Techniki zwierząt oczywiście nie polegają jedynie na specyficznym ułożeniu dłoni, a bardziej na sposobie poruszania się oraz taktyki walki ( np. techniki tygrysa są bardziej twarde, dążą do frontalnego ataku w celu zniszczenia przeciwnika. Używa się ich przeciw szybszym i drobniejszym przeciwnikom. Techniki żurawia i węża są bardziej miękkie i szybkie, wykonywane powinny być przeciw silniejszym fizycznie przeciwnikom – dzięki temu bez względu na warunki fizyczne osoby trenującej, każdy znajdzie techniki odpowiednie dla siebie ).

System Hung Gar dla osób nie zgłębiających mocniej tematu może wydawać systemem zewnętrznym, z racji bardzo siłowego charakteru. Jednak z racji pracy nad przepływem energii Chi w organizmie poprzez elementy Chi Kung zawarte w formach, ten system zaliczamy do wewnętrznych. Elementy Chi Kung są bardzo trudne i wymagają wiele pracy aby opanować je i rozwijać. Jednak efekty które dzięki temu osiągniemy, przerastają oczekiwania ćwiczących.

System Hung Gar zawiera również ćwiczenia dźwigni i przechwytów Chin Na co ma związek z walkami na ulicach miast, w zatłoczonych ulicach przez co potrzebne były techniki używane w krótkiej strefie ( w zwarciu ).

Charakteryzując styl należy zarysować także nieco jego historię. Założycielem tego stylu był Hung Hee Gung ( 1745 – 1825 ). Był On mistrzem stylu tygrysa którego nauczał się w klasztorze Shaolin od samego przeora Chee Shin’a. Brał udział w rebelii przeciw obcej dynastii dzięki czemu mógł poznać techniki pozostałych zwierząt ( techniki żurawia nauczył się od swojej drugiej żony Fong Wing Chung ), po czym wcielił je do swojego systemu czyniąc go jeszcze doskonalszym.

Jednym z najsławniejszych mistrzów Hung Gar był Wong Fei Hung. Można śmiało powiedzieć iż jest On tak znany w Chinach jak Józef Piłsudski w Polsce. Żył w latach 1847 – 1924. Był bardzo ceniony i szanowany nie tylko ze względu na swoje bardzo wysokie umiejętności w sztukach walki ale również ze względu na uczciwą i prawą osobowość. Znany był również z mistrzowskiego wykonania tańca lwa. O jego życiu powstało wiele filmów min. Seria „Dawno temu w Chinach” z Jet-em Li ( choć sam aktor nie używa w nim technik Hung Gar ale doskonale ten film przedstawia osobowość mistrza Wonga ) czy np. filmy z Jackie Chanem „Pijany Mistrz” gdzie życie mistrza zostało przedstawione z małym przymrużeniem oka J Wong Fei Hung nazywany jest ojcem nowoczesnego Hung Gar z racji tego iż usystematyzował cały styl i w dużej mierze to co znamy dzisiaj jest efektem jego pracy.

Jego najsławniejszymi uczniami byli Lam Sai Wing oraz Tang Fung. Właśnie te dwie linie przekazu można spotkać gdy patrzymy na szkoły Hung Gar na świecie. Z racji iż Mistrz Lam Sai Wing opiekował się do śmierci Mistrzem Wong-em, ta linia przekazu jest bogatsza i bliższa pierwowzorowi ( zawiera np. sporo form podwójnych których brakuje w linii Tang Funga )

W Akademii Pazury Tygrysa nauczamy właśnie linii przekazu Mistrza Lam Sai Winga, która od trzech pokoleń jest nauczana przez rodzinę Chiu na całym świecie. Od Mistrza Chiu Kao do treningów Hung Gar zostały szerzej dodane również ćwiczenia siłowe. Nastąpiło to z racji zamiłowania mistrza do tego typu ćwiczeń. Przyjęło się to na tyle iż na stałe ćwiczenia siłowe stanowią uzupełnienie treningu sztuk walki.

Przedstawicielem rodziny Chiu w Polsce jest Si Fu Marcin Jóźwiak od którego nauki pobiera założyciel Akademii Pazury Tygrysa Si Fu Sławomir Chmielewski.

W Akademii poza ćwiczeniami sztuk walki propagujemy również idee Hung Gar Kung Fu, które cechują uczciwość, szacunek wobec mistrza, uczniów, innych ludzi, miejsca w którym trenujemy oraz tolerancji. Uczymy się również panować nad emocjami.

Podsumowując, system Hung Gar można uznać za jeden z najpełniejszych gdyż jako jeden z nielicznych rozwija zarówno ciało jak i ducha trenującego a ciężki trening pozytywnie wpływa na stan Naszego umysłu.

Autor: Marcin Jóźwiak
Źródło: www.hunggar.pl